הכנה לדפוס

הכנה לדפוס היא השלב האחרון בתהליך עימוד הספר ועיצוב הכריכה. כאן אנו דואגים לסגור את הקבצים לדפוס בהתאם לדרישות בתי הדפוס, כולל המרה לפורמט צבעים CMYK ולא RGB, הכנת גלישות (בלייד) וצלבים לחיתוך.

לא מדובר בתורה מסיני או בעבודה מורכבת, בתנאי שחומרי הגלם נבנו כראוי. הדבר הבסיסי ביותר הוא גלישות. לעתים אנו מקבלים עיצובי כריכות או ספרים שעומדו על ידי אנשי מקצוע מטעם הלקוח, שלא בהכרח עסקו בהפקות דפוס בעבר ואינם מביאים בחשבון את עניין הגלישות.

גלישה לגרפיקה היא קריטית כאשר יש תמונה או איור שמכסים את כל העמוד, כמו למשל בכריכת ספר או בספרי ילדים. מדוע זה חשוב כל כך? היות שהעמודים מודפסים על גבי גיליון (בדפוס אופסט) או על גבי רבע גיליון (בדפוס דיגיטלי) ולאחר מכן נחתכים לעמודים נפרדים על ידי מכונה הנקראת גיליוטינה. דיוק הגליוטינה גבוה מאוד, אך עדיין תמיד יש סטיות של מ"מ לכאן או לכאן. ולכן חשוב שתהיה מספיק גלישה לעמוד, כך שאפילו אם תהיה סטייה גדולה, עדיין לא נראה שוליים לבנים על גבי העמוד.

אם בשלבי האיור או העיצוב לא הובאו בחשבון הגלישות, נצטרך לפני ההכנה לדפוס לתקן את הקבצים ו"לגנוב" קצת משולי האיור או הגרפיקה במידת האפשר. במקרים קיצוניים, שאין ברֵרה אחרת, ניאלץ לבנות גלישות באופן מלאכותי – עבודה מורכבת יותר הדורשת זמן רב.

כמו כן, במידת הצורך בתהליך ההכנה לדפוס גם דואגים לבנות שכבות צבע נוספות כאשר נדרשת לכה סלקטיבית לספר או צבעים מיוחדים אחרים.

מכל הסיבות האלה תמיד חשוב לוודא שאיש המקצוע שמעמד ומעצב את ספרכם וסוגר אותו לדפוס הוא בעל ידע וניסיון בתחום הפקות הדפוס. אצלנו בבית הגרפיקה 'ניב עימוד ספרים' שירות ההכנה לדפוס כלול בתוך עימוד הספר, עיצוב הכריכה או בהפקת הדפוס.

לכל שאלה ובקשה, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר, והצוות המקצועי שלנו ישמח לעמוד לשירותכם בכל נושא :)

 

עימודים לדוגמה