עריכה ספרותית

עריכה ספרותית נוגעת לתוכן ספרכם. לאחר שהיצירה שלכם מוכנה ומגובשת רצוי ומומלץ להעבירהּ לעורך ספרותי שבמקרים רבים עשוי להפוך יצירה בינונית או בוסרית למצוינת, ומכאן חשיבותה הרבה של עריכה ספרותית.

אז מה בעצם תהליך העריכה הספרותית כולל? העריכה הספרותית נכנסת בעובי הקורה של הספר ומסייעת לכם להחליט על התפתחות העלילה, הדמויות ומבנה הסיפור. העורך ימליץ לכם על חלוקה נכונה ויוצרת מתח לפרקים, על הבלטת דמויות מסוימות, על ניסוח מחדש לפסקאות קיימות ועוד. בספר סיפורים קצרים/שירה העורך יגבש את הסיפורים/השירים לספר, יחליט אִתכם על סדר הסיפורים, מה ייכנס לספר ומה לא וכיו"ב. מובן שאת כל זה הוא יעשה באישורכם ובשיתופכם בלבד. בספר מחקרים העריכה הספרותית תיתן את הדעת בכל הנוגע לאמיתות העובדות והממצאים.  

יש מגוון רחב של עורכים ספרותיים, וכל עורך מתמקצע בסוגה מסוימת, לכן חשוב שספרכם יגיע לעורך הספרותי המתאים ביותר בעבורכם, ואנחנו כאן ב'ניב עימוד ספרים' נדאג לכך.

בתהליך העריכה הספרותית מתקיים דו־שיח מתמיד ביניכם הסופרים לבין העורך, מתבצעת התייעצות מתמדת, וכן גיבוש רעיונות משותפים לגבי התיאורים, הדמויות, החלוקה לפרקים או לשערים, רגעי השיא בעלילה ועוד. הסופר מקבל את ההערות והדגשים מהעורך הספרותי, מקצתן הוא מחליט לקבל ומקצתן לא ואז מתייעץ שוב וחוזר חלילה. מדובר בתהליך ארוך יחסית שעתיד להימשך בין חודש לכמה חודשים, ובסיומו מגיעים הסופר והעורך הספרותי להבנה משותפת, והעלילה מתגבשת. כפי שכבר הבנתם, אינכם חייבים להסכים עם כל שינוי שמבצע העורך, קחו הכול בגדר המלצה.

אנו עובדים עם צוות רחב של עורכים ספרותיים מקצועיים מסוגות שונות, ואנו מבטיחים לכם שספרכם יונח בידיים טובות. לקריאה נוספת והרחבה בנושא העריכה הספרותית אתם מוזמנים להיכנס למאמר – עריכת לשון, עריכה ספרותית ותיקוני הגהה. לכל שאלה, בקשה וקבלת מידע נוסף בנושא אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם בכל נושא :)